۱۳ آذر, ۱۴۰۱

درباره دبستان پیام غدیر ۲

درباره دبستان پیام غدیر ۲

 

در اوایل دهه ۱۳۶۰ امام خمینی (ره) خطاب به مسئولین آموزش و پرورش فرمودند:

((بگذارید مردم خودشان مدرسه درست کنند و دولت نظارت نماید)) پس از این فرمایش امام، حدود سال ۱۳۶۸ قانون مدارس غیر انتفاعی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

مرحوم کرباسچی که مدتی در مدرسه راهنمایی شهید چمران و مدتی نیز در مدرسه علوی خدمت می‌نمودند، به فکر تاسیس یک مدرسه غیر انتفاعی افتادند و این اندیشه را با حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج سید علی اکبر حسینی و اینجانب محمد علی سعیدی نژاد مطرح نمودند که با توفیقات الهی با اقبال روبه‌رو شد.

 

 

مقرر گردید که تعدادی از افراد خیر روز تولد امام رضا علیه السلام در اردیبهشت سال ۱۳۷۰ در منزل مرحوم حاج محمد تقی سعید‌ی‌نژاد دعوت شوند و موضوع مطرح گردد.

سنگ بنای اصلی موسسه در آن روز گذاشته شد.

با کمک افراد خیّر مبلغی جمع آوری شد و دوستان مامور شدند تا محل مناسبی را برای این کار تهیه نمایند.

ملک کنونی مدرسه راهنمایی که متعلق به آقای علیپور بود در تاریخ بیست و یکم مرداد ماه ۱۳۷۰ به مبلغ پنجاه میلیون تومان قولنامه گردید و بتدریج با کمک افراد خیّر این مبلغ پرداخت گردید و دبستان پیام غدیر از پرتو درخشان امیرالمومنین علیه السلام در مهر ماه سال ۱۳۷۰ با ۶۰ دانش‌آموز کار خود را آغاز کرد.

اسامی پرسنل سال ۱۳۷۰ دبستان پیام غدیر عبارت بود از:

۱- مرحوم آقای حاج حسن کرباسچی

۲- جناب آقای اردیبهشت

۳- جناب آقای مصطفی اسلامی

۴- مرحوم آقای جوکار (کارمند)

در مرداد سال ۱۳۷۱ ملک خیابان صفی علیشاه بعنوان مدرسه راهنمایی خریداری گشت و یکسال مدرسه راهنمایی پیام غدیر با مدیریت آقای سروش در آنجا دائر بود.

 

 

سپس هیئت امنا موسسه تصمیم بر ساختن آن محل کردند. مدرسه راهنمایی در سال ۱۳۷۲ به حسینیه محبین الائمه واقع در خیابان ری منتقل شد و محل فعلی دبستان  پیام غدیر ۲ با یاری خداوند متعال ظرف مدت ۱۴ ماه ساخته شد و در مهر ماه ۱۳۷۳ کار خود را آغاز نمود و مدرسه راهنمایی از حسینیه محبین الائمه به خیابان ایران منتقل گردید.

در سال ۱۳۷۵ نیز سال اول دبیرستان پیام غدیر همراه با مدرسه راهنمایی تاسیس گردید.

در سال تحصیلی ۷۷ – ۱۳۷۶ منزی در خیابان ایران به مدت یکسال برای دبیرستان اجاره گردید و سپس در سال تحصیلی ۷۸ – ۷۷ به محل کنونی واقع در بزرگراه شهید محلاتی – نبرد جنوبی منتقل گردید.

این ساختمان هم تا تکمیل حدود ۶ سال زمان برد. در سال تحصیلی ۹۴ – ۹۳ ساختمان جدید دبستان دوره اول در خیابان ایران به حول و قوه الهی نیز افتتاح شد. هم‌اکنون موسسه پیام غدیر با حدود ۸۵۰ دانش‌آموز و بین از ۱۵۰ کارمند و دبیر در مقاطع پیش دبستانی، دبستان دوره اول و دوم، دبیرستان دوره اول و دوم در رشته‌های علوم معارف اسلامی و ریاضی در خدمت اسلام و انقلاب و مردم می‌باشد.

امید است با عنایت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف همکاران این موسسه بتوانند دانش آموزان رشیدی برای خدمت به اسلام و کشور تربیت نمایند.

لازم به ذکر است کاین موسسه عالم المنفعه است. بحث سرمایه ‌گذاری افراد و سهام مطرح نیست و از همان اول با کمک مردم خیّر ایجاد شده در اساسنامه آمده که هیچ کدام از اعضا مالکیت خصوصی و یا سهام ندارند.

اگر روزی قرار به انحلال مجموعه گرفته شود اموال آن به ولی فقیه تعلق می‌گیرد. نکته جالب اینکه همین عدم مالکیت شخصی باعث شده است تا کنون افراد خیّر مانند مسجد با طیب خاطر به این موسسه کمک کنند.

یکی از توصیه‌های بنده در این زمینه همین است. به واسطه همین عام المنفعه بودن هم مراجع بزرگوار اجازه می‌دهند که از وجوهات موسسات کمک شود و مردم هم کمک می‌کنند.

 

 

آقای سعیدی‌نژاد در مورد این که چرا این راه را انتخاب کردند گفتند: ما در مدرسه علوی درس خواندیم و می‌توانم به جرأت ادعا کنم بسیاری از مدارس از شاگردان مدرسه علوی به وجود آمد.

مرحوم علامه رئیس مدرسه علوی همیشه این چنین می‌خواندند:

زیر آسمان کبود هیچ کاری بالاتر از انسان سازی نبود

وی همیشه تاکید داشتند کارهای اساسی بکنید. یکبار گویا مرحوم علامه شاگردان قدیمی مدرسه را فرا می‌خوانند. شاگردانی همچون آقای نعمت زاده (وزیر صنایع)، غفوری فرد، خرازی (وزیر سابق امور خارجه) نقل است که مرحوم علامه گفتند:

بچه‌ها بیایید تو… من چه قدر گفتم نروید سراغ کارهایی که همه می‌توانند بکنند؟!.. چرا نرفتید سراغ مدرسه و تدریس؟ قوت و قدرت خود را بیاورید در آموزش و پرورش که مادر همه کارهاست.

به همین دلیل ما هم عرصه آموزش پرورش را برای خدمت به خدا و جامعه انتخاب کردیم.

 

در حال حاضر مدیریت دبستان پیام غدیر ۲ بر عهده جناب آقای هندی می‌باشد

 

این مدرسه یکی از مدارس منطقه ۱۲ (محدوده بهارستان) در شهر تهران است و نشانی دبستان پیام غدیر ۲ عبارت است از:

میدان بهارستان، خیابان صفی علیشاه، پلاک ۱۲۲ ثبت شده است.

شماره تماس این مدرسه ۷۷۵۳۷۴۴۱ است که می توانید با این شماره با این مدرسه تماس بگیرید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به سایت دبستان پیام غدیر 2 می‌باشد و تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.